BTC 9458.10€
BCH 285.30€
DASH 104.78€
EOS 3.87€
ETC 5.77€
ETH 200.69€
GNO 16.18€
LTC 89.02€
REP 11.27€
XLM 0.08€
XMR 74.99€
XRP 0.29€
ZEC 67.54€
ADA 0.05€
QTUM 2.86€
XTZ 0.96€

Úvod

Už jste slyšeli o kryptoměnách? Jsou tu s námi 10 let a za ten čas způsobily ve světě peněžní a informační revoluci. Ať už jde o bezpečnost, rýchlé platby, rostoucí ceny jednotlivých kryptoměn vůči euru, nebo rostoucí využitelnost, kryptoměny vynikají ve všech kategoriích.

Za poslední rok jsme byli svědky masivního růstu. V lednu 2017 jste si mohli Bitcoin koupit za méně než 1000 $. Na honci roku už atakoval cenu 14000$. Další zajímavou kryptoměnou je Ethereum. V lednu se jeho cena pohybovala okolo 10 $, na konci roku už dosáhla 1000 $. Vidíme tak 10000% zhodnocení!

Kdybych to věděl, dnes už bych byl milionář.

Stále není pozdě! Žijeme v zajímavé době. O kryptoměny sa momentálně zajímá velmi málo lidí. V Česku a na Slovensku je vlastní dohromady 30 000 lidí. Na celém světě je to možná 40 milionů. Hodnota kryptoměn sa exponenciálně zvyšuje. Důvod je jednoduchý. K této finanční revoluci se přidávají stále noví a noví lidé.

Kryptoměny dobývají svět!

Kryptoměny dobvají svět a dobývají ho velmi rychle. Rozhodně se vyplatí sledovat tuto úžasnou jízdu, případně investovat peníze. Nabízí se skvělá možnost zhodnocení Vašich financí. Za poslední léta se v podstatě vyřešil problém s likviditou kryptoměn (hlavně převod: kryptoměna => euro a naopak). Nákup a prodej kryptoměn je dnes v podstatě otázkou pár kliků. Stačí vědět, kam jít. Na naší stránce najdete nejlepší způsob jak na to.

Verdikt.

Současné peníze ne úplně znamenají bohatství. Ano, mít jich hodně, to ulehčí spoustu věcí a život s nimi je pohodlnější. Kryptoměny jsou tu už léta a ještě se projeví. Vlády ani banky z nich nadšené nebudou, ale o kryptoměnách bude slyšet o to víc. Nedají se zastavit ani ovládat. I kdyby existoval jen jediný počítač s blockchainem transakcí, měna bude existovat. A takových počítačů jsou miliony. Brát kryptoměny jako investici je dobrá věc. Může se to ale podobat akciovým trhům. Nesnažte se zbohatnout z večera do rána, navíc pokud jste doteď slovo kryptoměna ani neznali. Nějaké finance můžete použít. Takové, které Vám nebudou chybět anebo budete vědět, že pro tento účel a možnost budoucího zisku je na pár měsíců či let budete moci oželet.

Úvod do kryptoměn

Kdybych to věděl, dnes už bych byl milionář.

Byl rok 2009 a světová ekonomická krize, která byla z velké časti zapříčiněná nadnárodními korporacemi, byla v plném proudu. Prestižní firmy jako ratingová agentura Standard and Poor, banky jako například HSBC nebo Royal Bank of Scotland, finanční instituce jako JP Morgan Chase či Goldman Sachs se potácely ve finančních problémech a některé byly obviněné z podvodů. Krizové řešení této situace bylo velmi neoblíbené z pohledu daňového poplatníka - takzvaná finanční záchrana státem, která jen v roce 2008 v USA dosáhla 700 miliard dolarů [1].

Příběh je velmi povědomý: velké korporace ve snaze zvětšit svoje zisky investují do stále riskantnějších investicí a v případě velkého problému jsou zachráněné státem. Důvod záchrany je jasný, úplný krach či bankrot těchto obrovských firem by měl mnohem horší dopad na ekonomiku než samotná záchrana státem [1]. A právě tato mocenská centralizace sil dopomohla vzniku a rychlé adopci decentralizovaného systému kryptoměn, který je úplně mimo dosah centralizovaných sil jako států, jednotlivců, bank či nadnárodních korporací.

V létě 2008 byla zaregistrována doména Bitcoin.org a o pár měsíců později byl na tomto webu publikován dokument (tzv. "Whitepaper" dokumentace dané technologie) pod názvem "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" [2]. Hned nato byl tento dokument sdílen v kryptografické komunitě pod přezdívkou Satoshi Nakamoto s vyjádřením: "Vytvořil jsem nový systém elektronických peněz, který je plně postavený na principech peer-to-peer sítí a nepotřebuje třetí stranu, která zajišťuje důvěru systému" [3]. Tento dokument detailně popisuje technologii Bitcoin a stal se základem pro celý systém kryptoměn.

O pár měsíců později byl tento teoretický koncept převeden do reality a na začátku roku 2009 byl vyťěžený první blok právě tajemným Satoshi Nakamotem. První blok, pojmenovaný „Genesis“, obsahuje komentář: "The Times 03 / Jan / 2009 Chancellor on brink of second bailout for banks", což v překladu znamená "Dne 3. 1. 2009 kancelář na pokraji druhé finanční záchrany bank" [3]. Tento politický komentář může být interpretován různymi způsoby, ale všeobecně se v krypto komunitě považuje za jasný odpor liberálů proti podvodům spojeným s centralizací moci.

Od tohoto momentu nabrala táto nová technologiě rapídní tempo vývoje a adopce mezi uživateli. Celý systém byl vytvořen jako open-source, takže celý kód je dostupný všem, kteří chtějí technologii podrobně zkoumat a začít ji využívat. Rychle vznikla komunita zapálených kryptologů, kteří začali technologii Bitcoin zlepšovat a propagovat mezi lidmi. V ten moment též zanikly všechny zmínky o zakladateli Satoshi Nakamotovi a do dnešního de se neví, kdo anebo která skupina kryptologů za tímto projektem stojí [3].

Charakteristiky kryptoměn

Kryptoměn v dnešní době existuje docela dost. K 1. 2. 2018 bylo na webu CoinMarketCap zaevidovaných 1508 jednotlivých kryptoměn [4]. Avšak všechny spojuje základní charakteristika, která vznikla Bitcoinem [5]. Mezi základní charakteristické znaky kryptoměny patří:

Decentralizace: kryptoměnu neovláda vláda anebo jiná instituce jako banka apod. (Měna může mít centrální organizaci, která projekt/komunitu zastřešuje, ale samotná technologie zaručuje dostatečnou míru decentralizace, a proto daná organizace nikdy nemá absolutní rozhodovací pravomoc).
Transparentnost: celý systém kryptoměn je plně transparentní díky veřejné databázi všech uskutečněných transakcí zvané blockchain - ta archivuje všechny proběhlé transakce v síti a tím zabraňuje podvodům a machinacím.
Nízké poplatky za transakce: systém byl navrhnutý tak, aby minimalizoval transakční poplatky oproti bankám a jiným transakčním systémům. Tyto poplatky zajišťují rychlé zpracování transakcí. Těžaři (což jsou lidé vytvářející příslušnou síť pomocí svých počítačů) zpracováním zařazují transakce do veřejné účetní knihy - do blockchainu.
Žádné odmítnuté platby: po odeslání kryptoměny nelze transakci nijak stornovat ani zrušit.
Jednotlivé kryptoměny můžou mít další samostatná specifika jako například omezení množství tokenů v oběhu, specializované algoritmy pro výpočet velikosti poplatků, ale i další mnohem techničtější vylepšení jako smart kontrakty, side chains a podobně. Tyto technické aspekty jsou však mimo rámec této práce a vyžadují značné technické znalosti a zapojení množství expertů z oblasti kryptografie.

Jak jste už jistě pochopili, bavíme se o kryptografických tokenech jako o měně - kryptoměně. Podívejme se proto nejdřív na ekonomický výklad peněz. Základními funkcemi peněz jsou tyto parametry [6]:
Všeobecný prostředek výměny: když chceme prodat byt a koupit si auto, nemusíme hledat druhého člověka, který chce koupit byt a prodat auto - stačí vyměnit Váš byt za peníze a na jiném trhu za tytéž peníze koupit auto, transakce jsou tak jednodušší.
Zúčtovací jednotka: díky penězům můžete různé veličiny ocenit v jednotné formě, ať už jde o lidskou práci či suroviny na skladě anebo třeba pomeranč - díky jednotné zúčtovací jednotce jsou všechny ekonomické kalkulace mnohem jednodušší.
Uchovávatel hodnoty: díky této funkci můžete odložit nákup auta z prvního bodu na neurčito do budoucnosti - v případě výměnného obchodu (barter) by to tak nebylo, prodej i nákup by se odehrál v jeden moment. I když je pravdou, že při FIAT penězích (EUR, USD atd.) bysme o uchování hodnoty v čase mohli vést diskuzi.

Základními vlastnostmi peněz jsou především tyto parametry [7]:

Dělitelnost: 100 EUR můžeme rozdělit na dvě padesátieurovky, 1 EUR můžeme rozdělit na centy.
Zaměnitelnost: je jedno, zda dostaneme jednu tisícieurovku, nebo dvě pětistovky.
Přenositelnost: je jednodušší z Ameriky do Evropy převézt bankovky než stádo volů odpovídající hodnoty.
Trvanlivost: peníze mají odolávat faktoru času a většinou jsou z odolných materiálů.
Stabilita: stabilní hodnota peněz udržuje stabilitu kupní síly, volatilita a rychlé změny kupní síly jsou nepřáteli měny.
Ukažme sa teď porovnání zlata, fiat peněz a kryptoměn [8] :
Jak můžeme vidět, kryptoměny v zastoupení měnou Bitcoin spňují bez problémů většinu funkcí i vlastností peněz. Je však důležité podotknout dvě nesrovnalosti:

Zástánci kryptoměn vyzdvihují další vlastnosti peněz jako bezpečnost (je možné peníze falšovat, to u kryptoměn nelze) a chytrost (možnost peníze programovat a snadno algoritmizovat jejich operace, což kryptoměna splňuje též jako jediná). Na druhou stranu byla vynechaná vlastnost stabilita, která je považovaná za jednu z nejdůležitějších vlastností peněz, jak jsme si řekli výše [9]. Jak si však ukážeme v další kapitole, ceny kryptoměn zatím vůbec nejsou stabilní, a proto možná byla tato vlastnost vynechaná zástanci kryptoměn. Zástanci kryptoměn považují centralizaci a svrchovanost státní moci jako negativní vlastnost peněz. Proto jsou v dané tabulce tyto vlastnosti vnímané negativně. Toto je otázka jak ekonomická, tak filozofická, proto ponechám úsudek na racionalitě čtenáře. Z důvodu absence vlastnosti stability a dalších dodatečných vlastností některých kryptoměn (například nabytí rozhodovacího práva) se v komunitě používá termín "crypto assets", což bysme přeložili jako kryptografická aktiva / aktiva založená na kryptografii. Avšak název kryptoměna stále vítězí na plné čáře jak mezi zastánci, tak mezi oponenty.

Blockchain, jádro kryptoměny

Mnoho lidí kryptoměny vnímá jen jako příležitost pro spekulace a rychlý výdělek, ale když sa podíváme víc do houbky, objevíme revoluční technologiu. Co tedy bylo klíčem k ohromujícímu úspěchu Bitcoinu a proč tolik lidí vidí v kryptoměnách budoucnost a potenciál? Odpovědět se dá jedním slovem - blockchain.

Když přišel na trh Bitcoin, jeho základní myšlenka byla, že Bitcoin nemůže jen tak někdo vyrobit, nelze ho nijak zfalšovat a celý systém nemůže nikdo vlastnit a ovládat. Každá měna má svoji centrální banku - svého šéfa. Proto i Bitcoin potřeboval svoji decentralizovanou verzi centrální banky v podobě Blockchainu [10].

Oficiálně Blockchain můžeme popsat jako speciální typ databáze, která je distribuovaná a decentralizovaná (není to jeden server anebo bod, který uchovává a řeší všechny operace). Účel této databáze je uchovávat neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou ochráněné proti neoprávněným zásahům jak z vnitřní, tak i z vnější strany. V případě kryptoměn Blockchain uchovává transakce vykonané všemi uživateli a právě v kombinaci s kryptografickými principy zamezuje uskutečnění neoprávněných transakcí [10].

Zjednodušeně řečeno je Blockchain databáze - místo pro uložení elektronických dat a informací. V případě Bitcoinu jde o transakce (osoba A poslala XY Bitcoinů osobě B), ale může to byt i fotka či dokumenty, prostě jakýkoliv digitální obsah. V současné době je však najčastější model ukládání dat v centralizovaných databázích - jedno místo s dostatečnou kapacitou paměti na uložení všech fotek na Instagramu, s dostatečne rychlým internetovým připojením, aby se dané fotky mohly posílat najednou mnohým uživatelům. Problémy s tímto modelom jsou jednoznačné a alarmující. Co se stane, když datové centrum vyhoří? Co vlastne dělá vlastník datového centra s Vašimi fotografiemi? Jakou máte jistotu, že vlastník datového centra Vaše fotky nepoužije proti Vaší vůli? V tomto případě nezbývá než dané firmě věřit. Celá spolupráce je založená na Vaší důvěře v daný systém, bez záruk, což je slepá důvěra v systém.

Co se týče peněz, musíme spoléhat na zprostředkovatele (většinou banku), abysme mohli vykonat transakci. Technologie blockchain tuto situaci radikálně mení. Díky své unikátní struktuře eliminuje potřebu mít v každé transakci přítomnou důvěryhodnou třetí stranu a zároveň dělá každou transakci transparentní, důvěryhodnou a anonymní. Blockchain jednoduše a efektivně řeší problém jak poslat digitální obsah mezi osobou X a osobou Y bez nutnosti mít třetí stranu Z (banka pro posílání peněz, Instagram pro posílání fotek). Straně Z musí obě strany bezpodmínečně věřit. Blockchain tím vyřešil dlouhodobý problém jak poslat něco digitálně v systému, který není založen jen na slepé důvěře [10].

Na obrázku níže je schematicky vyobrazené prostorové uspořádání různých sítí [10]. Například Wikipedie je centralizovaná síť, kde každý užívatel je uzlem, který se přes internet spojí s centrálním uzlem, jímž je server Wikipedie. Takto dostane kopii jakéhokoliv článku, který vlastní centrální uzel. Stejnou strukturu mají centralizované databáze, které pro svoji činnost používají takové instituce jako banky či pojišťovny.

Blockchain je naopak distribuovaná sítí. Každý užívatel je tu hlavním uzlem systému a má originální verzi všech informací existujících v tomto systému. Záznamy s digitálním obsahem (dejme tomu něco jako účetní kniha v Excelu) se seskupují a rozdělují do bloků, které jsou potom zařazené do fronty na zpracování a ukládání v uzlech systému - odtud pochází název "blockchain" [10].

Každý uzel v síti je na stejné úrovni uživatelských práv, každý aktualizuje databázi záznamů nezávisle, nikdo není v systému nadřazený. Takto se každá databáze v každém uzlu stává de facto oficiální verzí, namísto existence jen jednoho originálu, jako tomu je u centralizovaných systémů [10]. Blockchain tak představuje inovaci v oblasti distribuce informací, která ruší potřebu třetí strany a celkově tvoří online svět bezpečnějším a jednodušším.

Pokud se ptáte, kde jsou v tomto systému takzvaní těžaři, tak ti tvoří právě dané uzly. Těžaři kupují výkonné počítače, které uchovávají celou účetní knihu a na základě kryptografických operací ověřují všechny transakce, které proudí systémem. Protože je celá síť decentralizovaná, musí se všechny uzly spolu dorozumět a souhlasit na vykonaných transakcích. Danou dohodu a shodu zajišťuje pokročilá matematika, kryptografie a počítačové systémy. Takto se eliminují chyby člověka a potřeba slepé důvěry v systém. Za celou tuto nákladnou práci těžaři dostávají kryptoměnu - takzvaně "těží kryptoměnu" a tím umožňují celému systému existovat.

Tím pádem když shoří anebo se ztratí jeden uzel, bude existovat celá řada dalších míst (uzlů), kde je celá účetní kniha (databáze) uchovaná. Zároveň kdyby někdo chtěl zfalšovat transakce v účetní knize, zbytek sítě okamžitě odhalí pokus o podvod a transakci nikdy nepřijme - účetní knihy se musí shodovat v celé síti. Systém je tak velmi odolný a transparentní. V případě Blockchainu nemusíte věřit nějaké třetí straně - ať už jde o osobu, či firmu. Můžete si vzít celý kód Bitcoinu a sami si ověřit, že daný systém funguje tak, jak má. Získate tak reálnou a jedinečnou důvěru v systém jako celek založenou na jeho znalosti, a tím už nemusíte mít slepou důvěru v třetí stranu, že opravdu udělá to, co slíbí (ať už jde o převod peněz, nebo o poslání fotografie).

Stav na krypto trhu

Někteří nazývají tuto situaci největší bublinou všech dob, ostatní největší revolucí v dějinách lidstva. Je to spíš filozofická otázka a jen čas ukáže, kdo má pravdu. V kryptosvětě se však okolnosti mění extrémní rychlostí. Nárůst ceny o stovky procent během pár minut a její následný pád tu nejsou výjimkou. Tento trh sa zdá šílený, neudržitelný a nestabilní. Existuje víc vysvětlení, proč tomu tak je. Velmi pravděpodobnou teorií je, že čas ve světě kryptoměn plyne jinak než ve světě fiat peněz [11].

Trh kryptoměn funguje 24/7, kryptosvět se nikdy nepřestává točit. NYSE (New York Stock Exchange - největší americká burza v New Yorku) je otevřená 6,5 hodin denně, pět dní v týdnu, stejně jako NSE (národní burza v Indii). LSE (akciová burza se sídlem v Londýně) je otevřená 8,5 hodin denne, pět dní v týdnu [11]. Všeobecně platí, že průměrná burza s fiat měnou (EUR, USD atd.) je otevřená přibližně 6,5 hodiny denně, pět dní v týdnu, a to celkem 32,5 hodin týdně [11]. Krypto burzy na druhou stranu fungují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. To znamená, že kryptoburzy jsou otevřené takřka 5,2krát déle než tradiční finanční burzy.

Navíc je velmi pravděpodobné, že podle životního cyklu, kdy společnost přijímá novou technologi, je kryptoměna jako inovace momentálně na pohraničí I. a II. fáze svého životního cyklu [11]. Na obrázku níže můžete vidět, že nastává čas průkopníků a křivka životního vývoje roste kvadraticky [11]. Rychlost růstu křivky je měřená v daném případě na základě toho, jaké množství udalostí se odohrává za určitý časový úsek.
Z obou argumentů proto můžeme vyvodit závěr, že čas ve světě kryptoměn teče podstatně rychleji. Během krátkého času jsou tak možné velké změny, a proto se tak rychle může měnit i cena.

Digitální revoluce, anebo podvod - názory

Zástanci kryptoměn tvrdí, že jde o jednu z největších revolucí lidstva. Oponenti křičí z plných plic, že jde o největší podvod a bublinu v moderních dějinách. Podívejme se proto na závěr na názory některých vlivných osobností na toto téma.

Jamie Dimon, ředitel firmy JP Morgan: "Pokud jste tak hloupí, že jste si koupili Bitcoin, jednou na to doplatíte. Bitcoin je podvod, nemá žádnou hodnotu. Blockchain je dobrá technologická inovace, ale decentralizované měny jsou nepoužitelné."[16]

John McAfee, založil bezpečnostní firmu McAfee a momentálně je jeden z největších amerických těžařů měny Bitcoin, reagoval na slova Jamieho Dimona: "Vytvořit jeden Bitcoin stojí nanejvýš 1000 dolarů výpočtového výkonu a elektřiny, ale kolik stojí vytisknout jeden dolar? Které z těchto dvou platidel je podvod? Těžaři vynakládají obrovské množství výpočetního výkonu a elektřiny, aby vyrobili Bitcoin, práce a námaha určitě nejakou hodnotu mají "[17].

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: "Není žádný důvod, proč by se banky měly obávat. Všechny alternativní měny jsou z hlediska velikosti a rozsahu zanedbatelné. Celá síť Bitcoin pokrývá jen 16 % elektronických transakcí probíhajících v české koruně. Vážnějším problémem je neustále se měnící kupní síla Bitcoinu. Rychlé změny kupní síly jsou nepřítelem kterékoliv dobré měny. "[18]

Mark Cuban, americký miliardář a IT investor: "Existuje plno aktiv, jejichž hodnota je odvozená jen z poptávky a nabídky. Většina akcií nemá vnitřní hodnotu, můžete je jen nakoupit, nebo prodat, jiný užitek z nich nemáte. Stejně tak jako u sběratelských kartiček. Myslím si, že Bitcoin je totéž a hodnota je odvozená od nabídky a poptávky. Bitcoin jsem nakoupil a věřím, že Blockchain jako platforma způsobí zrod mnohých skvělých firem a aplikací "[19].

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft: "Bitcoin je strhující, protože ukazuje, jak laciné mohou transakcie ve skutečnosti být. V tom je Bitcoin lepší jak běžná měna. "[20]

Zdroje:

[1] Collins M. The Big Bank Bailout. Forbes 2015. https://www.forbes.com/sites/mikecollins/2015/07/14/the-big-bank-bailout/ (accessed October 15, 2017).
[2] Developer Documentation – Bitcoin n.d. https://bitcoin.org/en/developer-documentation (accessed October 15, 2017).
[3] Kelleher J. Bitcoin. Investopedia 2011. http://www.investopedia.com/terms/b/bitcoin.asp (accessed October 15, 2017).
[4] Cryptocurrency Market Capitalizations | CoinMarketCap n.d. https://coinmarketcap.com/ (accessed October 15, 2017).
[5] Slíva J. Co to jsou digitální měny? DigiměnyCz 2014. http://digimeny.cz/co-to-jsou-digitalni-meny/ (accessed October 15, 2017).
[6] Desjardins J. Infographic: The Properties of Money. Money Proj 2015. http://money.visualcapitalist.com/infographic-the-properties-of-money/ (accessed October 15, 2017).
[7] Top 8 Qualities of an Ideal Money Material. Econ Discuss 2014. http://www.economicsdiscussion.net/money/top-8-qualities-of-an-ideal-money-material/609 (accessed October 15, 2017).
[8] Traits of money: Bitcoin vs Gold vs Fiat (Fixed) 2015. https://bitcointalk.org/index.php?topic=1251184.0 (accessed October 15, 2017).
[9] Bloomberg TV Markets and Finance. How Macro Trader Novogratz Became a Bitcoin Convert. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=DozrRY2NENU&feature=youtu.be
[10] What is Blockchain Technology? A Step-by-Step Guide For Beginners. Blockgeeks 2016. https://blockgeeks.com/guides/what-is-blockchain-technology/ (accessed October 15, 2017).
[11] Life in Crypto Time. CoinDesk 2017. https://www.coindesk.com/life-crypto-time/ (accessed October 15, 2017).
[16] CNBC. JPMorgan CEO Jamie Dimon: I Could Care Less About Bitcoin | CNBC. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=FaJUO-saPOs
[17] Highcroft, Inc. John McAfee and Jamie Dimon on Bitcoin CNBC. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=FaJUO-saPOs
[18] Mojmír H. ČNB 1931. http://www.cnb.cz/en/public/media_service/interviews/media_2017/cl_17_170731_hampl_omfif.html (accessed October 16, 2017).
[19] Bloomberg Technology. Mark Cuban Confirms Stakes in Twitter and Bitcoin. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=Fmjvh0im6yA
[20] Kimmy Tilley. BILL GATES – NOBODY CAN STOP BITCOIN | Bitcoin Is Unstoppable. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=k0HmrSfJwhU&t=481s

Fiat měna (euro, dolar, japonský jen atd.)

FIAT měna jsou jednoduše řečeno peníze v hotovosti nebo formou digitální informace v bance. FIAT měnu generují komerční banky a v současnosti už nemají krytí drahými kovy. Existují jistá pravidla na minimální krytí, ale i tak je tu velká benevolence a umělé vytváření peněz. Coz je v konečném důsledku znehodnocuje a poškozuje stejně jako Vás. Na to, aby Vám banka půjčila 100 000 eur, je reálně ani nemusí mít, potřebuje zhruba okolo 10 % vlastních peněz, zbytek Vám „dopíší“ přes počítač v jejich systému. Samozřejmě to není tak snadné a je to proces, při kterém si banka může půjčit chybějící reálné peníze. Avšak také ve formě digitální informace. Princip je založený na jednom hlavním předpokladu. A sice, že je tu jen mizivá šance, že budeme chtít všichni svoje peníze zpět. V zásadě hovoříme o centrálním spravování peněz a jejich hodnotu určují banky. Tento přístup sice vytváří nové peníze, otázkou ale je, jaká je jejich hodnota a co si za ně můžete koupit. Peníze tohoto typu jsou ovládané bankami a vládami.

Kryptoměna

Kryptoměna je digitální měna, která je decentralizovaná. Za jistých okolností je anonymní a nedá se ovládat. Nejvyšší představitelé zemí ani šedé eminence se nemůžou setkat na luxusní jachtě a podniknout kroky pro umělé navyšování anebo znehodnocení měny. A už vůbec není možné nějaké peníze uměle vyrobit. I proto jsou vlády proti použití takové měny. Pravidla kryptoměny jsou nastavená už od jejího vzniku a nedají se v průběhu její platnosti změnit. Placení touto měnou se podobá papírovým penězům. Je tu do jisté míry anonymita. Zaplatíte a nikomu se neprokazujete a nezůstává po Vás žádná stopa. Teď nemáme na mysli kamerové záznamy v prodejně. Když třeba použijete kartu, okamžitě po Vás zůstává digitální stopa. Zajímavý na tom je i fakt, že nikdo nemůže odmítnout poskytování plateb. V minulosti se totiž stalo, že na žádost prezidenta USA odmítli společnosti Visa, American Express a Mastercard akceptovat platby pro WikiLeaks. Toto se u kryptoměny stát nemůže, protože obchodujete přímo s dohodnutou stranou a ne prostřednictvím někoho. I prostřednictvím digitální kryptoměny se všechny záznamy uchovávají. Vytváří se vlastně globální transakční historie. Ale i napříč tomu, že si můžeme prohlédnout všechny platby v transakční historii, nemůžeme k nim přiřadit jména konkrétních osob či firiem. A to je pro mnohé podstatné.

Co není kryptoměna

Definitivně to nejsou například projekty Coinspace s měnou S-Coin, Swisscoin, Capricoin, Octacoin, případně OneCoin. Nazýváme je projekty, protože měna to rozhodně není. Je to pyramidové schéma. Slyšeli jsme o nich i na Slovensku a jsou postavené na tom, že vybírat můžete jen, když bude dostatok těch, kteří si danou měnu koupí a bude dostatek těch, kteří do něčeho podobného budou vlévat svoje peníze. Klasické Ponziho schéma je ale nejen v naší republice trestný čin. Dávejte si pozor na to, kam vkládáte svoje peníze. Jak poznat podvod? Přesne tak jako v minulosti, například slibováním závratných zisků. Kromě toho jsme si hned v úvodu povídali o jednom z principů kryptoměn. Jsou totiž decentralizované a nemůže je spravovat jedna osoba nebo instituce. To v případě pyramidových kryptoměn neplatí, protože jde o centrální iniciativu nějaké společnosti. Je to klasický podvod.

Bitcoin

Bitcoin je nezávislá internetová open-source peněžní měna, kterou je možné platit prostřednictvím úplně decentralizované P2P sítě. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace. Je záměrně navrhnutá tak, aby nikdo, včetně jejích autorů, zájmových skupin nebo vlád, nemohl tuto měnu nějak uměle ovlivňovat, falšovat, aby vůbec nebylo možné zabavovat Bitcoin účty, kontrolovat peněžní toky či způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a je dopředu známé a jeho uvolňování do oběhu je definované jen matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální anebo žádné náklady. V současnosti to ale neplatí, protože náklady na každou transakci bez ohledu na její výšku se pohybují v desítkách dolarů, což brání masivnějšímu využití bitcoinu jako platební měny.

Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Zřejmě kvůli povaze projektu autor nikdy neuveřejnil svoji skutečnou identitu a krátce po větším rozšíření Bitcoinu v roce 2010 se odmlčel úplně. Dnes pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa a několik alternativních klientů.

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference, a to v New Yorku, v Praze a v Londýně.

V září 2012 vznikla Bitcoin Foundation starající se o infrastrukturu Bitcoinu včetně hlavního klienta, sledování hrozeb a případně vylepšování protokolu, zabezpečování konferencí a propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nadace nemá žádné zvláštní pravomoci, v síti vždy rozhodne většina bez ohledu na Bitcoin Foundation.
Nákup

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) je úplně nová kryptoměna, která sa oddělila od Bitcoinu. Vytvořila ji společnosť ViaBTC. Vzhledem k tomu, že jde o jakýsi odrůstek Bitcoinu, má BCH některé zajímavé vlastnosti. Například každý, kdo v čase vzniku vlastní Bitcoin, dostane BCH zadarmo. Jak je to možné?

Nuže, jak bylo řečeno, BCH se oddělí od Bitcoin blockchainu. V momentě jeho vzniku budou mít obě kryptoměny stejně tolik mincí a stejnou historii transakcí. Následně se však jejich cesty rozdělí. Transakce Bitcoinu budou odmítnuté BCH blockchainem a vice-versa. Síť se v podstatě rozdvojí. Výsledkem budou dvě různé kryptoměny. Rozdělí se tedy i Bitcoin – na dvě různé kryptoměny.
Nákup

Dash

Dash je populární open source, peer to peer (P2P), decentralizovaná kryptoměna, která poskytuje množství výhod oproti klasickým fiat měnám či samotnému Bitcoinu a jiným kryptoměnám. Tým Dash Core sestává z přibližně 50 zamestnanců, kteří neustále zlepšují protokol. Soustředěním se na jednoduchost použití, expozice a technologický pokrok očekávejte, že společnost Dash bude dlouhodobým hráčem v oblasti kryptoměn.
Nákup

Ethereum Classic

Ethereum Classic není nová kryptoměna, ale kryptoměna, která vznikla rozdělením existující sítě Ethereum. Při kryptoměně Ethereum a Ethereum Classic šlo o plně identický blockchain až do vytěžení bloku 1 920 000, kdy bylo komunitou Ethereum rozhodnuto zrealizovat záchranný plán na odvrácení DAO Hacku – Hard Fork. Až do tohoto okamžiku jsou kromě blockchainu identické i všechny zrealizované transakcie, wallety a množstv etherů ve walletoch. Po zrealizování Hard Forku, tedy počínajíc vytěžením bloku 1 920 000, se síť rozdělila na dva blockchainy, které od tohoto momentu “žijí vlastním životem”.

Síť Ethereum Classic nabízí stejné funkce jako Ethereum, např. zadávání chytrých kontraktů a vytváření decentralizovaných aplikací. Stejně tak má podobné specifikace jako síť Ethereum, jakými jsou např. průměrný čas vytěžení nového bloku, velikost bloku a odměna za vytěžený blok.
Nákup

Ethereum

Vznik se datuje do roku 2015, Ether vznikl jako měna opírající sa o technologii zvanou Ethereum. Podobně jako Bitcoin, Ethereum je systém založený na blocích, tzv. blockchain. Na rozdíl od měny Bitcoin, která byla vytvořená výlučně na účely sloužící jako alternativní měna, by se Ethereum mohla použít na vytvoření různych decentralizovaných aplikací. Z obchodního hlediska se dá zaměřit na měnu Ether, protože slouží jako alternativa k tradičním měnám.
Nákup

Litecoin

Litecoin je internetová kryptoměna založená na Blockchaine. Její výhodou je plná decentralizace a je navrhnutá tak, aby ji nikdo nemohl ovlivnit, falšovat, kontrolovat anebo uměle způsobovat její inflaci. Je to deflační kryptoměna, to znamená, že její hodnota časem narůstá. Litecoin vznikl v roce 2011. Založený je na podobném systému jako Bitcoin, ale je čtyřikrát rychlejší a má čtyřikrát víc mincí.

Co se týče potenciálu, předpokládá se, že Litecoin dokáže ovlivnit trh. Považuje se za bezpečný přístav pro kryptoměny a při korekcích zaznamenává nejmenší propady. Velkou výhodou Litecoinu jsou (oproti Bitcoinu) výrazně rychlejší platby.
Nákup

Monero

Hlavní výhodou Monera je soukromí a anonymita. Nikdo nemá přístup k informacím o tom, kolik penězí máte na svém účtě ani jaké platby jste vykonali. Mezi další výhody patří i nízké poplatky. U Monera navíc platí, že čím víc bude v síti transakcí, tím menší budou částkové poplatky. U Bitcoin je to naopak, takže s počtem transakcí v síti rostou také poplatky.
Nákup

Ripple

Ripple je označení pro digitální měnu (XRP) a celosvětovou platební síť, v které se tato měna používá. Síť Ripple vznikla v roce 2012 s cílem osvobodit internetové platby od poplatků za směnu, zpracování transakce, ale též od výrazných časových průtahů mezi odesláním a přijetím platby. Digitální měna ripple funguje v platebním systému jako „přechodná měna“ k jiným měnám, to znamená, že nečiní rozdíly mezi tradičními měnami (USD, GBP, EUR, CZK) či kryptoměnami, a tím výrazně ulehčuje výměnu jakékoliv měny za jinou.
Nákup

Zcash

Zcash je kryptoměna zameřená na použití kryptografie s cílem poskytnout uživatelům vylepšené soukromí v porovnání s jinými kryptocentry, jako je Bitcoin. Protokol Zerocoin byl vylepšený a transformovaný do systému Zerocash, který se v roce 2016 vyvinul do kryptocurrency Zcash. Rozvoj protokolových vylepšení a referenční implementace je vedená Zerocoin Electric Coin Company, hovorově nazývanou Zcash Company. Zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Zcash je Zooko Wilcox-O'Hearn. Její zakládající tým zahrnuje kryptografa Matthewa D. Greena z Johns Hopkins University. Roger Ver byl jedním z prvních investorů společnosti Zcash.
Nákup

EOS

Vzhledem k problémům Bitcoinu s pomalostí transakcí a tím pádem nižší míry využitelnosti jako platidla se EOS rozhodl zaměřit především na tento aspekt. Hlavním cílem tvůrců bylo dosáhnout vysokého počtu transakcí, které by byly zpracované téměř okamžitě. V současnosti jich táto měna dokáže zpracovat až 50 000 za sekundu. Jen na porovnání, mezinárodní gigant zastřešující kreditní a debetní karty, Visa, jich může momentálně zpracovat jen 24 000 za sekundu, to je o polovinu méně než EOS.
Nákup

Gnosis

Tato kryptoměna byla spuštěná v únoru 2017 a brzy dosáhla vysoké úrovně poptávky. Ta od května 2017 trochu klesla, ale momentálně je stabilizovaná. Její platforma funguje na principu spekulování o jakýchkoliv budoucích událostech a uživatelé dostávají odměny za přesné předpovědi. Podobne jako Lisk, též Gnosis poskytuje vlastní platformu na vytváření dapps.
Nákup

Augur

Augur je decentralizovaný predikční trh, který dokáže předpovědět výsledek udalosti založený na principu "moudrosti davu". Pomocí této metody se informace shromážděné od davu zprůměrují do nejrealističtější možnosti a tedy do nejpravděpodobnějšího výsledku. Správné předpovědi jsou odměňované měnou REP, zatímco nesprávné předpovědi jsou penalizované - to stimuluje pravdivé hlasování.
Augur je též první velkou decentralizovanou aplikací (Dapp) vyvinutou pomocí technologie Ethereum a představuje důležitý důkaz funkčnosti této základní technologie. Decentralizace zaručuje, že Augur nemůže být cenzurovaný vládami. Tato decentralizovaná povaha zajišťuje čestnost při podávání zpráv o výsledcích různých udalostí s využitím „moudrosti davu“ a tím potlačuje individuální podvody.
Nákup

Stellar

Stellar je open-source protokol, který umožňuje peněžní převody. Ty fungují na bázi spouštění softwarových implementací protokolu a využívání internetového připojení, které umožňuje komunikaci mezi jednotlivými servery Stellaru.
Stellar tak vytváří globální síť, kde každý server uloží záznam o všech účtech. Tyto záznamy jsou následně uložené v databázi nazvané „ledger“ (účetní kniha). Jakmile náhle všechny zapojené servery dosáhnou shody ohledně povolení zápisu do ledgeru, uvedená transakce se zaznamená a v průběhu 2 až 4 sekund i reálně uskuteční.
Nákup

Menu