Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/www/template/header.php on line 105
Kryptotop - Vzdelávanie
BTC 3532.20€
BCH 138.50€
DASH 80.70€
EOS 3.23€
ETC 4.07€
ETH 121.43€
GNO 12.20€
LTC 52.69€
REP 13.01€
XLM 0.10€
XMR 47.28€
XRP 0.28€
ZEC 51.16€
ADA 0.05€
QTUM 2.21€
BSV 57.80€
XTZ 0.55€

Úvod

Počuli ste už o kryptomenách? Sú tu s nami 10 rokov a za ten čas spravili vo svete peňažnú a informačnú revolúciu. Či už ide o bezpečnosť, rýchle platby, rastúce ceny jednotlivých kryptomien voči euru, alebo rastúcu využiteľnosť, kryptomeny vynikajú vo všetkých kategóriách.

Za posledný rok sme boli svedkami masívneho rastu. V januári 2017 ste si mohli Bitcoin kúpiť za menej než 1000$. na honci roku už atakoval 14000$. Ďalšou zaujímavou kryptomenou je Ethereum. V januári sa jeho cena pohybovala okolo 10$, na konci roku už dosiahla 1000$. Pozeráme sa tak na 10000% zhodnotenie!

Ak by som to vedel, dnes už som milionár.

Stále však nie je neskoro! Žijeme v zaujímavej dobe. O kryptomeny sa momentálne zaujíma veľmi málo ľudí. V Česku a na Slovensku ich vlastní dokopy 30 000 ľudí. Na celom svete je to možno 40 miliónov. Hodnota kryptomien sa exponenciálne zvyšuje. Dôvod je jednoduchý. K tejto finančnej revolúcii sa pridávajú stále noví a noví ľudia.

Kryptomeny dobýjajú svet!

Kryptomeny dobýjajú svet a dobýjajú ho veľmi rýchlo. Rozhodne sa oplatí sledovať túto úžasnú jazdu, prípadne investovať peniaze. Ponúkajú skvelú možnosť zhodnotenia vašich financií. Za posledné roky sa v podstate vyriešil problém s likviditou kryptomien (teda prevod: kryptomena => euro a naopak). Nákup a predaj kryptomien je dnes v podstate pár klikov ďaleko. Stačí vedieť, kam ísť. Na našej stránke nájdete najlepší spôsob, ako na to.

Verdikt.

Súčasné peniaze nie tak celkom znamenajú bohatstvo. Áno mať ich veľa uľahčí množstvo vecí a život s nimi je pohodlnejší. Kryptomeny sú tu už roky a ešte sa prejavia. Vlády ani banky z nich nadšené nebudú, ale o kryptomenách bude počuť čoraz viac. Nedajú sa zastaviť ani ovládať. Kým bude existovať čo i len jediný počítač s blockchainom transakcií, bude mena existovať. A takýchto počítačov sú milióny. Brať kryptomeny ako investíciu je dobrá vec. Môže sa to ale podobať akciovým trhom. Nesnažte sa zbohatnúť z večera do rána, najmä ak ste doteraz slovo kryptomena ani nepočuli. Nejaké financie môžete použiť. Také, ktoré vám nebudú chýbať alebo viete pre tento účel a možnosť budúceho zisku na pár mesiacov či rokov oželieť.

Úvod do kryptomien

Ak by som to vedel, dnes už som milionár.

Bol rok 2009 a svetová ekonomická kríza, ktorá bola z veľkej časti zapríčinená nadnárodnými korporáciami, bola v plnom prúde. Prestížne firmy ako ratingová agentúra Standard and Poor, banky ako napríklad HSBC alebo Royal Bank of Scotland, finančné inštitúcie ako JP Morgan Chase či Goldman Sachs sa potácal vo finančných problémoch a niektoré boli obvinené z podvodov. Krízové riešenie tejto situácie bolo veľmi neobľúbené z pohľadu daňového poplatníka - takzvaná finančná záchrana štátom , ktorá len v roku 2008 v USA dosiahla 700 miliárd dolárov [1].

Príbeh je veľmi povedomý: veľké korporácie v snahe zväčšiť svoje zisky investujú do stále riskantnejších investícií a v prípade veľkého problému sú zachránené štátom. Dôvod záchrany je jasný, úplný krach či bankrot týchto obrovských firiem by mal oveľa horší dopad na ekonomiku ako samotná záchrana štátom [1]. A práve táto mocenská centralizácia síl dopomohla vzniku a rýchlej adopcie decentralizovaného systému kryptomien, ktorý je úplne mimo dosahu centralizovaných síl ako štáty, jednotlivci, banky či nadnárodné korporácie.

V lete 2008 bola zaregistrovaná doména Bitcoin.org a o pár mesiacov neskôr bol na tomto webe publikovaný dokument (tzv. "Whitepaper" dokumentácia danej technológie) pod názvom "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" [2]. Hneď na to bol tento dokument zdieľaný v kryptografickej komunite pod prezývkou Satoshi Nakamoto s vyjadrením: "Vytvoril som nový systém elektronických peňazí, ktorý je plne postavený na princípoch peer-to-peer sieti a nepotrebuje tretiu stranu, ktorá zaisťuje dôveru systému" [3]. Tento dokument detailne popisuje technológiu Bitcoin a stal sa základom pre celý systém kryptomien.

O pár mesiacov neskôr bol tento teoretický koncept prevedený do reality a na začiatku roka 2009 bol vyťažený prvý blok práve tajomným Satoshi Nakamotom. Prvý blok pomenovaný „Genesis“ obsahuje komentár: "The Times 03 / Jan / 2009 Chancellor on brink of second bailout for banks", čo v preklade znamená "Dňa 3. 1. 2009 kancelár na pokraji druhej finančnej záchrany bánk" [3]. Tento politický komentár môže byť interpretovaný rôznymi spôsobmi, ale všeobecne sa v krypto komunite považuje za jasný odpor liberálov voči podvodom spojenými s centralizáciou moci.

Od tohto mo mentu nabrala táto nová technológia rapídne tempo vývoja a adopcie medzi užívateľmi. Celý systém bol vytvorený ako open-source, takže celý kód je dostupný všetkým, ktorí chcú technológiu podrobne skúmať a začať ju využívať. Rýchlo vznikla komunita zapálených kryptológov, ktorí začali technológiu Bitcoin zlepšovať a propagovať medzi ľuďmi. V ten moment tiež zanikli všetky zmienky o zakladateľovi Satoshi Nakamoto a do dnešného dňa sa nevie kto alebo ktorá skupina kryptológov za týmto projektom stojí [3].

Charakteristiky kryptomien

Kryptomien v dnešnej dobe je naozaj veľa. K 1. 2. 2018 bolo na webe CoinMarketCap zaevidovaných 1508 jednotlivých kryptomien [4]. Avšak všetky spája základná charakteristika, ktorá vznikla Bitcoinom [5]. Medzi základné charakteristické znaky kryptomeny patria:

Decentralizácia: kryptomenu neovláda vláda alebo iná inštitúcia ako banka a pod. (Mena môže mať centrálnu organizáciu, ktorá projekt/komunitu zastrešuje, ale samotná technológia zaručuje dostatočnú mieru decentralizácie, a preto daná organizácia nikdy nemá absolútnu rozhodovaciu právomoc).
Transparentnosť: celý systém kryptomien je plne transparentný vďaka verejnej databáze všetkých uskutočnených transakciách zvanej blockchain - tá archivuje všetky prebehnuté transakcie v sieti a tým zabraňuje podvodom a machináciám.
Nízke poplatky za transakcie: systém bol navrhnutý tak, aby minimalizoval transakčné poplatky oproti bankám a iným transakčným systémom. Tieto poplatky zaisťujú rýchle spracovanie transakcií. Ťažiari (čo sú ľudia vytvárajúcich príslušnú sieť pomocou svojich počítačov) spracovaním zaradia transakcie do verejnej účtovné knihy - do blockchainu.
Žiadne odmietnuté platby: po odoslaní kryptomeny nemožno transakciu nijako stornovať ani zrušiť.
Jednotlivé kryptomeny môžu mať ďalšie samostatné špecifiká ako napríklad obmedzenie množstva tokenov v obehu, špecializované algoritmy pre výpočet veľkosti poplatkov, ale aj ďalšie oveľa technickejší vylepšenia ako smart kontrakty, side chains a podobne. Tieto technické aspekty sú však mimo rámec tejto práce a vyžadujú značné technické znalosti a zapojenie množstva expertov z oblasti kryptografie.

Ako ste už iste pochopili, bavíme sa o kryptografických tokeny ako o mene - kryptomene. Pozrime sa preto najprv na ekonomický výklad peňazí. Základnými funkciami peňazí sú tieto parametre [6]:
Všeobecný prostriedok výmeny: ak chcete predať byt a kúpiť si auto nemusíme hľadať druhého človeka, ktorý chce kúpiť byt a predať auto - stačí vymeniť Váš byt za peniaze a na inom trhu za tie isté peniaze kúpiť auto, transakcie sú takto jednoduchšie.
Zúčtovacia jednotka: vďaka peniazom môžete rôzne veličiny oceniť v jednotnej forme, či už ide o ľudskú prácu či suroviny na sklade alebo taký pomaranč - vďaka jednotnej zúčtovacej jednotke sú všetky ekonomické kalkulácie oveľa jednoduchšie.
Uchovávateľ hodnoty: vďaka tejto funkcii môžete odložiť nákup auta z prvého bodu na neurčito do budúcnosti - v prípade výmenného obchodu ( barter ) by to tak nebolo, predaj i nákup by sa odohral v jeden moment. Aj keď je pravdou, že pri FIAT peniazoch ( EUR, USD atď. ) by sme o uchovaní hodnoty v čase mohli viesť diskusiu.

Základnými vlastnosťami peňazí sú predovšetkým tieto parametre [7]:

Deliteľnosť: 100EUR môžeme rozdeliť na dve päťdesiateurovky, 1EUR môžeme rozdeliť na centy.
Zameniteľnosť: je jedno, či dostaneme jednu tisíceurovku alebo dve päťstovky.
Prenositeľnosť: je jednoduchšie z Ameriky do Európy preniesť bankovky ako stádo volov zodpovedajúcej hodnoty.
Trvanlivosť: peniaze majú odolávať faktoru času a väčšinou sú z odolných materiálov.
Stabilita: stabilná hodnota peňazí udržiava stabilitu kúpnu silu, volatilita a rýchle zmeny kúpnej sily sú nepriateľom meny.
Pozrime sa teraz na porovnanie zlata, fiat peňazí a kryptomien [8] :
Ako môžeme vidieť kryptomeny v zastúpení menou Bitcoin spĺňajú bez problémov väčšinu funkcií aj vlastností peňazí. Je však dôležité podotknúť dve nezrovnalosti:

Zástancovia kryptomien vyzdvihli ďalšie vlastnosti peňazí ako bezpečnosť (nemožné peniaze falšovať, čo kryptomena plne spĺňa ako jediná kategória peňazí) a chytrosť (možnosť peniaze programovať a ľahko algoritmizovat ich operácie, čo kryptomena tiež spĺňa ako jediná ). Na stranu druhú bola vynechaná vlastnosť stabilita, ktorá je považovaná za jednu z najdôležitejších vlastností peňazí, ako sme si povedali vyššie [9]. Ako si však ukážeme v ďalšej kapitole ceny kryptomien zatiaľ vôbec nie sú stabilné, a preto možno bola táto vlastnosť vynechaná zástancovia kryptomena. Zástancovia kryptomien považujú centralizáciu a zvrchovanosť štátnej moci ako negatívne vlastnosť peňazí. Preto sú v danej tabuľke tieto vlastnosti vnímané negatívne. Toto je otázka ako ekonomická tak filozofická, preto ponechám úsudok na racionalite čitateľa. Z dôvodu absencie vlastnosti stability a ďalších dodatočných vlastností niektorých kryptomien (napríklad nadobudnutie rozhodovacieho práva) sa v komunite používa termín "crypto assets", čo by sme preložili ako kryptografická aktíva / aktíva založené na kryptografii. Avšak názov kryptomena stále víťazí na plnej čiare ako medzi zástancami tak medzi opozíciou.

Blockchain, jadro kryptomeny

Mnoho ľudí kryptomeny vnímajú len ako príležitosť pre špekuláciu a rýchly zárobok, ale keď sa pozrieme viac do hĺbky, objavíme revolučnú technológiu. Čo teda bolo kľúčom k ohromujúcemu úspechu Bitcoinu a prečo tak veľa ľudí vidí v kryptomenách budúcnosť a potenciál? Odpovedať sa dá jedným slovom - blockchain.

Keď prišiel na trh Bitcoin jeho základná myšlienka bola, že Bitcoin nemôže len tak niekto vyrobiť, nejde ho nijak sfalšovať a celý systém nemôže nikto vlastniť a ovládať. Každá mena má svoju centrálnu banku - svojho šéfa. Preto aj Bitcoin potreboval svojou decentralizovanou verziu centrálnej banky v podobe Blockchainu [10].

Oficiálne Blockchain môžeme opísať ako špeciálny typ databázy, ktorá je distribuovaná a decentralizovaná (nie je to jeden server alebo bod, ktorý uchováva a rieši všetky operácie). Účel tejto databázy je uchovávať neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú ochránené proti neoprávneným zásahom tak z vnútornej ako aj z vonkajšej strany. V prípade kryptomien Blockchain uchováva transakcie vykonané všetkými užívateľmi a práve v kombinácií s kryptografickými princípmi zamedzuje uskutočneniu neoprávnených transakcií [10].

Zjednodušene povedané je Blockchain databáza - miesto pre uloženie elektronických dát a informácií. V prípade Bitcoinu ide o transakcie (osoba A poslala XY Bitcoinov osobe B), ale môže to byť aj fotka či dokumenty jednoducho akýkoľvek digitálny obsah. V súčasnej dobe je však najčastejší model ukladanie dát v centralizovaných databázach - jedno miesto s dostatočnou kapacitou pamäte na uloženie všetkých fotiek na Instagramu, s dostatočne rýchlym internetovým pripojením aby sa dané fotky mohli posielať naraz mnohým užívateľom. Problémy s týmto modelom sú jednoznačné a alarmujúce. Čo sa stane ak dátové centrum zhorí? Čo vlastne robí vlastník dátového centra s vašimi fotografiami? Akú máte istotu, že vlastník dátového centra vaše fotky nepoužije proti vašej vôli? V tomto prípade nezostáva nič iné ako danej firme veriť. Celá spolupráca je založená na vašej dôvere v daný systém, bez záruk, čo je slepá dôvera v systém.

Čo sa týka peňazí, musíme spoliehať na sprostredkovateľa (väčšinou banku), aby sme mohli vykonať transakciu. Technológia blockchain túto situácií radikálne mení. Vďaka svoju unikátnu štruktúre eliminuje potrebu mať v každej transakcii prítomnou dôveryhodnú tretiu stranu a zároveň robí každú transakciu transparentnú, dôveryhodnú a anonymnú. Blockchain jednoducho a efektívne rieši problém ako poslať digitálny obsah medzi osobou X a osobou Y bez nutnosti mať tretiu stranu Z (banka pre posielanie peňazí, Instagram pre posielanie fotiek). Strane Z musia obe strany bezhranične veriť. Blockchain tým vyriešil dlhoročný problém ako poslať niečo digitálne v systéme, ktorý nie je založený iba na slepej dôvere [10].

Na obrázku nižšie je schematicky predstavené priestorové usporiadanie rôznych sietí [10]. Napríklad Wikipédia je centralizovaná sieť, kde každý užívateľ je uzlom, ktorý sa cez internet spája s centrálnym uzlom čo je server Wikipédie. Takto dostane kópiu akéhokoľvek článku, ktorú vlastní centrálny uzol. Rovnakú štruktúru majú centralizované databázy, ktoré pre svoju činnosť používajú také inštitúcie ako banky či poisťovne.

Blockchain je naopak distribuovaná sietí. Každý užívateľ je tu hlavným uzlom systému a má originálny verziu všetkých informácií existujúcich v tomto systéme. Záznamy s digitálnym obsahom (dajme tomu niečo ako účtovná kniha v Exceli) sa zoskupujú a rozdeľujú sa do blokov, ktoré sú potom zaradené do fronty na spracovanie a ukladanie v uzloch systému - odtiaľto pochádza názov "blockchain" [10].

Každý uzol v sieti je na rovnakej úrovní užívateľských práv, každý aktualizuje databázu záznamov nezávisle, nikto nie je v systéme nadradený. Takto sa každá databázy v každom uzle stáva de facto oficiálnu verziu, namiesto existencie len jedného originálu ako tomu je u centralizovaných systémov [10]. Blockchain tak predstavuje inováciu v oblasti distribúcie informácií, ktorá ruší potrebu tretej strany a celkovo robí online svet bezpečnejším a jednoduchším.

Ak sa pýtate, kde sú v tomto systéme takzvaní ťažiari, tak tí tvoria práve dané uzly. Ťažiari kupujú výkonné počítače, ktoré uchovávajú celú účtovnú knihu a na základe kryptografických operácií overujú všetky transakcie, ktoré prúdia systémom. Keďže je celá sieť decentralizovaná musia sa všetky uzly spolu dohovárať a súhlasiť na vykonaných transakciách. Danú dohodu a zhodu zaisťuje pokročila matematika, kryptografia a počítačové systémy. Takto sa eliminujú chyby človeka a potreba slepej dôvery v systém. Za celú túto nákladnú prácu ťažiari dostávajú kryptomenu - takzvane "ťažia kryptomenu" a tým umožňujú celému systému existovať.

Tým pádom ak zhorí alebo sa stratí jeden uzol, bude existovať celý rad ďalších miest ( uzlov ), kde je celá účtovná kniha ( databáza ) uchovaná. Zároveň keby niekto chcel zafalšovať transakcie v účtovnej knihe, zvyšok siete okamžite odhalí pokus o podvod a transakcii nikdy neprijme - účtovné knihy sa musí zhodovať v celej sieti. Systém je tak veľmi odolný a transparentný. V prípade Blockchainu nemusíte veriť konkrétnej tretej strane - či už ide o osobu či firmu. Môžete si vziať celý kód Bitcoinu a sami si overiť, že daný systém funguje tak ako má. Získate tak reálnu a jedinečnú dôveru v systém ako celok založenú na jeho znalosti a tým už nemusíte mať slepú dôveru v tretiu stranu, že naozaj urobí to, čo sľúbi (či už ide o prevod s peniazmi alebo o poslanie fotografie).

Stav na krypto trhu

Niektorí nazývajú túto situáciu najväčšou bublinou všetkých čias, ostatný najväčšiu revolúciu v dejinách ľudstva. Toto je skôr filozofická otázka a len čas ukáže kto má pravdu. V kryptosvete sa však okolnosti mení extrémnou rýchlosťou. Nárast ceny o stovky percent počas pár minút a jej následný pád tu nie je výnimkou. Tento trh sa zdá šialený, neudržateľný a nestabilný. Existuje viac vysvetlení prečo tomu tak je. Veľmi pravdepodobnú teóriu je, že čas vo svete kryptomena tečie inak ako vo svete fiat peňazí [11].

Trh kryptomien funguje 24/7, kryptosvet sa nikdy neprestáva točiť. NYSE (New York Stock Exchange - najväčšia americká burza v New Yorku) je otvorená 6,5 hodín denne, päť dní v týždni, rovnako ako NSE (národný burza v Indii). LSE (akciová burza so sídlom v Londýne) je otvorená 8,5 hodín denne, päť dní v týždni [11]. Všeobecne platí, že priemerná burza s fiat menou ( EUR, USD atď. ) je otvorená približne 6,5 hodiny denne, päť dní v týždni, a to celkom 32,5 hodín týždenne [11]. Krypto burzy na druhú stranu fungujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. To znamená, že kryptoburzy sú otvorené takmer 5,2 krát dlhšie ako tradičné finančné burzy.

Navyše je veľmi pravdepodobné, že podľa životného cyklu, kedy spoločnosť prijíma novú technológií je kryptomena ako inovácia momentálne na pohraničí I. a II. fázy svojho životného cyklu [11]. Na obrázku nižšie môžete vidieť, že nastáva čas priekopníkov a krivka životného vývoja rastie kvadraticky [11]. Rýchlosť rastu krivky je meraná v danom prípade na základe toho, aké množstvo udalostí sa odohráva za určitý časový úsek.
Z oboch argumentov preto môžeme urobiť záver, že čas vo svete kryptomien tečie podstatne rýchlejšie. Počas krátkeho času sú tak možné veľké zmeny, a preto sa tak rýchlo môže meniť aj cena.

Digitálna revolúcia alebo podvod - názory

Zástancovia kryptomien tvrdia, že ide o jednu z najväčších revolúcií ľudstva. Opozícia kričí z plných pľúc, že ide o najväčší podvod a bublinu v moderných dejinách. Pozrime sa preto záverom na názory niektorých vplyvných osobností na túto tému.

Jamie Dimon, riaditeľ firmy JP Morgan: "Ak ste tak hlúpi, aby ste si kúpili Bitcoin, raz na to doplatíte. Bitcoin je podvod, nemá žiadnu hodnotu. Blockchain je dobrá technologická inovácia, ale decentralizované meny sú nepoužiteľne."[16]

John McAfee, založil bezpečnostnú firmu McAfee a momentálne je jeden z najväčších amerických ťažiarov meny Bitcoin, reagoval na slová Jamieho Dimona: "Vytvoriť jeden Bitcoin stojí vyše 1000 dolárov výpočtového výkonu a elektriny, koľko stojí vytlačiť jeden dolár? Ktorý z týchto dvoch platidiel je podvod? Ťažiari vynakladajú obrovské množstvo výpočtového výkonu a elektriny aby vyrobili Bitcoin, práca a námaha určite nejakú hodnotu má "[17].

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB: "Nie je tu žiadny dôvod, prečo sa banky mali obávať. Všetky alternatívne meny sú z hľadiska veľkosti a rozsahu zanedbateľné. Celá sieť Bitcoin pokrýva len 16% elektronických transakcií prebiehajúcich v českej korune. Vážnejším problémom je neustále sa meniace kúpna sila Bitcoin. Rýchle zmeny kúpnej sily sú nepriateľom akejkoľvek dobrej meny. "[18]

Mark Cuban, americký miliardár a IT investor: "Je plno aktív ktorých hodnota je odvodená iba z dopytu a ponuky. Väčšina akcií nemá vnútornú hodnotu, môžete ich iba nakúpiť alebo predať, iný úžitok z nich nemáte. Rovnako tak ako zberateľské kartičky. Myslím si, že Bitcoin je to isté a hodnota je odvodená od ponuky a dopytu. Bitcoin som nakúpil a verím, že Blockchain Ako platforma spôsobí zrod mnohých skvelých firmy a aplikácií "[19].

Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft: "Bitcoin je strhujúci, pretože ukazuje, aké lacné transakcie v skutočnosti môžu byť. V tom je Bitcoin lepší ako bežná mena. "[20]

Zdroje:

[1] Collins M. The Big Bank Bailout. Forbes 2015. https://www.forbes.com/sites/mikecollins/2015/07/14/the-big-bank-bailout/ (accessed October 15, 2017).
[2] Developer Documentation – Bitcoin n.d. https://bitcoin.org/en/developer-documentation (accessed October 15, 2017).
[3] Kelleher J. Bitcoin. Investopedia 2011. http://www.investopedia.com/terms/b/bitcoin.asp (accessed October 15, 2017).
[4] Cryptocurrency Market Capitalizations | CoinMarketCap n.d. https://coinmarketcap.com/ (accessed October 15, 2017).
[5] Slíva J. Co to jsou digitální měny? DigiměnyCz 2014. http://digimeny.cz/co-to-jsou-digitalni-meny/ (accessed October 15, 2017).
[6] Desjardins J. Infographic: The Properties of Money. Money Proj 2015. http://money.visualcapitalist.com/infographic-the-properties-of-money/ (accessed October 15, 2017).
[7] Top 8 Qualities of an Ideal Money Material. Econ Discuss 2014. http://www.economicsdiscussion.net/money/top-8-qualities-of-an-ideal-money-material/609 (accessed October 15, 2017).
[8] Traits of money: Bitcoin vs Gold vs Fiat (Fixed) 2015. https://bitcointalk.org/index.php?topic=1251184.0 (accessed October 15, 2017).
[9] Bloomberg TV Markets and Finance. How Macro Trader Novogratz Became a Bitcoin Convert. 2017. https://www.youtube.com/watch?v=DozrRY2NENU&feature=youtu.be
[10] What is Blockchain Technology? A Step-by-Step Guide For Beginners. Blockgeeks 2016. https://blockgeeks.com/guides/what-is-blockchain-technology/ (accessed October 15, 2017).
[11] Life in Crypto Time. CoinDesk 2017. https://www.coindesk.com/life-crypto-time/ (accessed October 15, 2017).
[16] CNBC. JPMorgan CEO Jamie Dimon: I Could Care Less About Bitcoin | CNBC. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=FaJUO-saPOs
[17] Highcroft, Inc. John McAfee and Jamie Dimon on Bitcoin CNBC. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=FaJUO-saPOs
[18] Mojmír H. ČNB 1931. http://www.cnb.cz/en/public/media_service/interviews/media_2017/cl_17_170731_hampl_omfif.html (accessed October 16, 2017).
[19] Bloomberg Technology. Mark Cuban Confirms Stakes in Twitter and Bitcoin. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=Fmjvh0im6yA
[20] Kimmy Tilley. BILL GATES – NOBODY CAN STOP BITCOIN | Bitcoin Is Unstoppable. n.d. https://www.youtube.com/watch?v=k0HmrSfJwhU&t=481s

Fiat mena ( euro, dolár, japonský jen atď.. )

FIAT mena sú jednoducho povedané peniaze, v hotovosti alebo formou digitálnej informácie v banke. FIAT menu generujú komerčné banky a v súčasnosti už nemajú krytie drahými kovmi. Sú tu isté pravidlá na minimálne krytie, no aj tak je tu veľká benevolencia a umelé vytváranie peňazí. Čo ich v konečnom dôsledku znehodnocuje a poškodzuje aj Vás. Na to, aby vám banka požičala 100 000 eur ich reálne ani nemusí mať, potrebuje niečo okolo 10 % vlastných peňazí, zvyšok vám „dopíšu“ cez počítač v ich systéme. Nie je to samozrejme také ľahké a je to proces, pri ktorom si banka môže požičať chýbajúce reálne peniaze. Tiež ale vo forme digitálnej informácie. Princíp je založený na jednom hlavnom predpoklade. A síce, že je tu len mizivá šanca, že budeme chcieť všetci svoje peniaze späť. V zásade hovoríme o centrálnom spravovaní peňazí a ich hodnotu určujú banky. Tento prístup síce vytvára nové peniaze, otázkou je, aká je ich hodnota a čo si za ne môžete kúpiť. Peniaze tohto typu sú ovládané bankami a vládami.

Kryptomena

Kryptomena je digitálna mena, ktorá je decentralizovaná. Za istých okolností je anonymná a nedá sa ovládať. Najvyšší predstavitelia krajín ani šedé eminencie sa nemôžu stretnúť na luxusnej jachte a spraviť kroky pre umelé navyšovanie alebo znehodnotenie meny. A už vôbec nie je možné nejaké peniaze umelo vyrobiť. Aj preto vlády namietajú proti použitiu takejto meny. Pravidlá kryptomeny sú nastavené už od jej vzniku a nedajú sa v priebehu jej platnosti zmeniť. Platenie touto menou sa podobá papierovým peniazom. Je tu do istej miery anonymita. Zaplatíte a nikomu sa nepreukazujete a nezostáva po vás žiadna stopa. Teraz nemáme na mysli kamerové záznamy v predajni. Ak teda použijete kartu, okamžite po vás zostáva digitálna stopa. Zaujímavý na tomto je aj fakt, že nikto nemôže odmietnuť poskytovanie platieb. V minulosti sa totiž stalo, že na žiadosť prezidenta USA odmietli spoločnosti Visa, American Express a Mastercard akceptovať platby pre WikiLeaks. Toto sa pri kryptomene stať nemôže, pretože obchodujete priamo s dohodnutou stranou a nie prostredníctvom niekoho. Aj prostredníctvom digitálnej kryptomeny sa všetky záznamy uchovávajú. Vytvára sa vlastne globálna transakčná história. Aj napriek tomu, že si vieme pozerať všetky platby v transakčnej histórii, nevieme k nim priradiť mená konkrétnych osôb alebo firiem. A to je pre mnohých podstatné.

Čo nie je kryptomena

Definitívne to nie sú napríklad tieto projekty Coinspace s menou S-Coin, Swisscoin, Capricoin, Octacoin prípadne OneCoin. Nazývame ich projektmi, pretože mena to rozhodne nie je. Je to pyramídová schéma. Počuli sme o nich aj na Slovensku a sú postavené na tom, že vyberať môžete len ak bude dostatok tých, ktorí si danú menu kúpia a bude dostatok takých, ktorí do niečoho podobného budú liať svoje peniaze. Klasická Ponziho schéma je ale nielen v našej republike trestný čin. Dávajte si teda pozor na to, kam vkladáte svoje peniaze. Ako poznať podvod? Presne tak ako v minulosti, napríklad sľubovaním závratných ziskov. Okrem toho, sme si hneď v úvode povedali o jednom z princípov kryptomien. Sú totiž decentralizované a nemôže ich spravovať jedna osoba alebo inštitúcia. To v prípade pyramídových kryptomien neplatí, pretože ide o centrálnu iniciatívu nejakej spoločnosti. Je to klasický podvod.

Bitcoin

Bitcoin je nezávislá internetová open-source peňažná mena, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Hlavnou unikátnosťou Bitcoinu je jeho plná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín, alebo vlád, nemohol menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zabavovať Bitcoin účty, kontrolovať, peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikto, kto by mohol o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe, a jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady. V súčasnosti to ale neplatí, keďže náklady na každú transakciu bez ohľadu na jej výšku sa pohybujú v desiatkach dolároch, čo bráni masívnejšiemu využitiu bitcoinu ako platobnej meny.

Sieť funguje od roku 2009, kedy ju popísal a vytvoril človek s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy neuverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne. Dnes pre platby existuje oficiálny softvérový klient, o ktorý sa starajú dobrovoľníci z celého sveta a niekoľko alternatívnych klientov.

Od roku 2011 sa o Bitcoine, ekonomike, možnostiach a dôsledkoch tejto meny usporiadavajú konferencie, a to v New Yorku, v Prahe a v Londýne.

V septembri 2012 vznikla Bitcoin Foundation starajúca sa o infraštruktúru Bitcoinu, vrátane hlavného klienta, sledovanie hrozieb a prípadne vylepšovanie protokolu, zabezpečovanie konferencií a propagáciu meny. Vzhľadom k decentralizovanej povahe siete nadácia nemá žiadne zvláštne právomoci, v sieti vždy rozhodne väčšina, bez ohľadu na Bitcoin Foundation.
Nákup

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) je úplne nová kryptomena, ktorá sa oddelí/la od Bitcoinu. Vytvorila ju spoločnosť ViaBTC. Vzhľadom na to, že ide o akýsi odrastok Bitcoinu, má BCH niektoré zaujímavé vlastnosti. Napríklad, každý kto v čase vzniku vlastní Bitcoin dostane BCH zadarmo. Ako je to možné?

Nuž, ako bolo spolemnuté, BCH sa oddelí od Bitcoin blockchainu. V momente jeho vzniku budú mať obe kryptomeny rovnako veľa mincí a rovnakú históriu transakcií. Následne sa však ich cesty rozdelia. Transakcie Bitcoinu budú odmietnuté BCH blockchainom a vice-versa. Sieť sa v podstate rozdvojí. Výsledkom budú dve rôzne kryptomeny. Rozdelí sa teda aj Bitcoin – na dve rôzne kryptomeny.
Nákup

Dash

Dash je populárny open source, peer to peer (P2P), decentralizovaná kryptomena, ktorá ponúka množstvo výhod oproti klasickým fiat menám či samotnému Bitcoinu a iným kryptomenám. Tím Dash Core pozostáva z približne 50 zamestnancov, ktorí neustále zlepšujú protokol. Sústredením sa na jednoduchosť použitia, expozície a technologický pokrok očakávajte, že spoločnosť Dash bude dlhodobým hráčom v oblasti kryptomien.
Nákup

Ethereum Classic

Ethereum Classic nie je nová kryptomena, ale kryptomena, ktorá vznikla rozdelením existujúcej siete Ethereum. Pri kryptomene Ethereum aj Ethereum Classic ide o plne identický blockchain až do vyťaženia bloku 1 920 000, kedy bolo komunitou Ethereum rozhodnuté zrealizovať záchranný plán na zvrátenie DAO Hacku – Hard Fork. Až do tohto okamihu sú okrem blockchainu identické aj všetky zrealizované transakcie, wallety a množstvá etherov vo walletoch. Po zrealizovaní Hard Forku, teda počnúc vyťažením bloku 1 920 000, sa sieť rozdelila na dva blockchainy, ktoré si od tohto momentu “žijú vlastný život”.

Sieť Ethereum Classic ponúka rovnaké funkcie ako Ethereum, ako napr. zadávanie chytrých kontraktov a vytváranie decentralizovaných aplikácii. Rovnako tak má podobné špecifikácie ako sieť Ethereum, akými sú napr. priemerný čas vyťaženia nového bloku, veľkosť bloku a odmenu za vyťažený blok.
Nákup

Ethereum

Vznik sa datuje v roku 2015, Ether vznikol ako mena opierajúca sa o technológiu zvanú Ethereum. Podobne ako Bitcoin, Ethereum je systém založený na blokoch tzv. blockchain. Na rozdiel od meny Bitcoin, ktorá bola vytvorená výlučne na účely slúžiace ako alternatívna mena, by sa Ethereum mohla použiť na vytvorenie rôznych decentralizovaných aplikácií. Z obchodného hľadiska sa zameriava na menu Ether, pretože slúži ako alternatíva k tradičným menám.
Nákup

Litecoin

Litecoin je internetová kryptomena založená na Blockchaine. Jej výhodou je plná decentralizácia a je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol ovplyvniť, falšovať, kontrolovať alebo umelo spôsobovať jej infláciu. Je to deflačná kryptomena, čo znamená, že jej hodnota časom narastá. Litecoin vznikol v roku 2011. Založený je na podobnom systéme ako Bitcoin, ale je štyrikrát rýchlejší a má štyrikrát viac mincí.

Čo sa týka potenciálu, predpokladá sa, že Litecoin dokáže ovplyvniť trh. Považuje sa za bezpečný prístav pre kryptomeny a pri korekciách zaznamenáva najmenšie prepady. Veľkou výhodou Litecoinu sú (oproti Bitcoinu) výrazne rýchlejšie platby.
Nákup

Monero

Hlavnou výhodou Monera je súkromie a anonymita. Nikto nemá prístup k informáciám o tom, koľko peňazí máte na svojom účte ani aké platby ste vykonali. Medzi ďalšie výhody patrí aj nízke poplatky. U Monera navyše platí, že čím viac bude v sieti transakcií, tým menšie budú čiastkové poplatky. U Bitcoin je to naopak, takže s počtom transakcií v sieti rastú aj poplatky.
Nákup

Ripple

Ripple je označenie pre digitálnu menu (XRP) a celosvetovú platobnú sieť, v ktorej sa táto mena používa. Sieť Ripple vznikla v roku 2012 s cieľom oslobodiť internetové platby od poplatkov za zmenu, spracovanie transakcie, ale tiež od výrazných časových prieťahov medzi odoslaním a prijatím platby. Digitálna mena ripple funguje v platobnom systéme ako „prestupová mena“ k iným menám, to znamená, že nerobí rozdiely medzi tradičnými menami (USD, GBP, EUR, CZK) či kryptomenami, a tým výrazne uľahčuje výmenu akejkoľvek meny za inú.
Nákup

Zcash

Zcash je kryptomena zameraná na použitie kryptografie s cieľom poskytnúť používateľom vylepšené súkromie v porovnaní s inými kryptocentrámi, ako je Bitcoin. Protokol Zerocoin bol vylepšený a transformovaný do systému Zerocash, ktorý sa v roku 2016 vyvinul do kryptocurrency Zcash. Rozvoj protokolových vylepšení a referenčná implementácia je vedená Zerocoin Electric Coin Company, hovorovo nazývanou Zcash Company. Zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Zcash je Zooko Wilcox-O'Hearn. Jej zakladajúci tým zahŕňa kryptografa Matthewa D. Greena z Johns Hopkins University. Roger Ver bol jedným z prvých investorov spoločnosti Zcash.
Nákup

EOS

Vzhľadom k problémom Bitcoinu s pomalosťou transakcií a tým pádom nižšej miery využiteľnosti ako platidla, sa EOS rozhodol zamerať predovšetkým na tento aspekt. Hlavným cieľom tvorcov bolo dosiahnuť vysoký počet transakcií, ktoré by boli spracovávané takmer okamžite. V súčasnosti ich táto mena dokáže spracovať až 50 000 za sekundu. Len na porovnanie, medzinárodný gigant zastrešujúci kreditné a debetné karty, Visa ich vie momentálne spracovať len 24 000 za sekundu, čo je o polovicu menej ako EOS.
Nákup

Gnosis

Táto kryptomena bola spustená vo februári 2017 a čoskoro dosiahla vysoké úrovne dopytu. Ten od mája 2017 trochu klesol, ale momentálne je stabilizovaný. Jej platforma funguje na princípe špekulovania o akýchkoľvek budúcich udalostiach a používatelia dostávajú odmeny za presné predpovede. Podobne ako Lisk, aj Gnosis poskytuje vlastnú platformu na vytváranie dapps.
Nákup

Augur

Augur je decentralizovaný predikčný trh, ktorý dokáže predpovedať výsledok udalosti založenej na princípe "múdrosti davu". Pomocou tejto metódy sa informácie zhromaždené od davu spriemerujú do najrealistickejšej možnosti a teda do najpravdepodobnejšieho výsledku. Správne predpovede sú odmeňované menou REP, zatiaľ čo nesprávne predpovede sú penalizované - to stimuluje pravdivé hlasovanie.
Augur je tiež prvou veľkou decentralizovanou aplikáciou (Dapp) vyvinutou pomocou technológie Ethereum a predstavuje dôležitý dôkaz funkčnosti tejto základnej technológie. Decentralizácia zaručuje, že Augur nemôže byť cenzurovaný vládami. Táto decentralizovaná povaha zaisťuje čestnosť pri podávaní správ o výsledkoch rôznich udalostí, s využitím „múdrosti davu“ a tým potláča individuálne podvody.
Nákup

Stellar

Stellar je open-source protokol, ktorý umožňuje peňažné prevody. Tie fungujú na báze spúšťania softvérových implementácií protokolu a využívaní internetového pripojenia, ktoré umožňuje komunikáciu medzi jednotlivými servermi Stellaru.
Stellar tak vytvára globálnu sieť, kde každý server uloží záznam o všetkých účtoch. Tieto záznamy sú následne uložené v databáze nazvanej „ledger“ (účtovná kniha). Ako náhle všetky zapojené servre dosiahnu zhodu ohľadom povolenia zápisu do ledgeru, uvedená transakcia sa zaznamená a v priebehu 2 až 4 sekúnd aj reálne uskutoční.
Nákup

Menu